Multimediální studijní materiály pro jednodenní pedologické výukové trasy

Projekt 1776/2009-Multimediální studijní materiály pro jednodenní pedologické výukové trasy vznikl za podpory FRVŠ, tímto děkujeme za přidělení finančních prostředků, díky kterým mohl být tento studijní materiál vytvořen.

Cílem projektu je vytvořit ucelený vzdělávací materiál multimediálního charakteru, zahrnující podrobné údaje týkající se zájmových lokalit. Popis lokalit bude obsahovat komentář půdních analýz, půdního profilu i komplexního působení půdotvorných faktorů na vývoj půdy a způsoby jejího využití člověkem, geologické údaje včetně úplného geologického vývoje dané lokality, fotografie, nákresy apod.. Poskytnutí těchto informací umožní studentům Mendelovy univerzity v Brně, případně dalším zájemcům z řad odborné i laické veřejnosti samostatné vzdělávání a získávání nových poznatků týkajících se dané pedologické tématiky.

Severní trasa

Severní trasa zavede studenty do Moravského krasu a seznámí je s reprezentativními půdními typy dané oblasti:

1. pseudoglej modální (Březina)
  2. kambizem modální (Křtiny)
  3. glej modální (Křtiny - arboretum Mendelovy univerzity)
  4. rendzina modální (Šošůvka)

Jižní trasa

Jižní trasa zavede studenty do oblasti Pavlovských vrchů a Svrateckého úvalu s reprezentativními půdními typy dané oblasti:

1. antrozem terasovaná (Starovice/Hustopeče)
  2. Kalendář věků - NPP - odkryv sprašového profilu (Dolní Věstonice)
  3. pararendzina modílní (Pouzdřany)
  4. fluvizem modální (Iváň)
  5. černozem modální (Bratčice)
  6. luvizem modální (Jezeřany - Maršovice)

Mapové podklady SHOCart spol. s r.o.

Týdenní terénní cvičení

Trasy:

1. Čechy
  2. Morava

Podrobnosti budou upřesěnny na přednáškách.

S sebou:

občanský průkaz, kartička zdravotní pojišťovny, poznámkový blok, psací potřeby, přibližně 20 igelitových sáčků na geologické vzorky, peníze na stravu, obuv a oblečení do nejrůznějšího počasí. Pro méně otužilé se doporučuje spací pytel. Ubytování bude v chatičkách ATC a v ubytovnách (se zajištěným povlečením).